• Çarşamba Radyo Televizyon A.Ş.

  • Her Gün Yeni Yerel Haber

Facebook Twitter rss

HABER

"Terme" Öğrenciler Okulda İstiridye Mantarı Yetiştiriyor

Cuma, Mart 17, 2017 - 13:15

Terme Öğrenciler Okulda İstiridye Mantarı Yetiştiriyor

       "Terme" Öğrenciler Okulda İstiridye Mantarı Yetiştiriyor

   Terme de bulunan Ahmet Ersoy İlkokulu ilginç bir projeye imza attı. Okulun depo alanında mantar yetiştiriciliğine başlayan okul yönetimi ve okul aile birliği elde edilecek geliri de okulda ihtiyacı olan çocukların okul gereçlerini almak için kullanacak.

Terme de son dönemde yaygınlaşmaya başlayan mantar yetiştiriciliğine ilçede bulunan Ahmet Ersoy İlkokulu da başladı. Okul yönetimi hazırladıkları projeye onay alarak okulun bodrum katında yer alan depo alanında mantar yetiştiriciliğine başladı. Okuldaki öğretmenlerin ve öğrencilerin de aktif yer aldığı projede öğrencilerinin çoğu çiftçi ailelerinin çocuklarından oluşan okulda öğrenciler mantar yetiştiriciliği konusunda da bilgiler öğreniyor.

   Öğretmenleri tarafından mantar yetiştirilen alana getirilen minik öğrenciler burada mantar zuruflarını incelerek öğretmenleri ile birlikte mantarların bakımını yaparak nemlendirme amaçlı sulama yapıyorlar.

                                       

   Okul Müdürü Münir Yüksel hazırladıkları proje ile birlikte başladıkları mantar yetiştiriciliği ile yaptığı açılamada, “bu mantar yetiştiriciliğini Terme’de ilk defa gerçekleştirmek istedik. Proje haline getirdik ve kaymakamımızdan onayımızı aldık. Daha sonra sınıf öğretmenlerimiz ile birlikte bu alanı hazırladık ve mantar poşetlerimizi buralara astık. Bundan sonra inşallah verim zamanını bekliyoruz. 35 gün sonra istiridye mantarı çıkacak buradan inşallah. Hep birlikte toplayacağız. Yaklaşık olarak 400 kilo mantar bekliyoruz. Bu 400 kilo mantarı satıp okuldaki fakir fukara olan öğrencilerimize giyim kırtasiye malzemesi alacağız.” Şeklinde konuştu.

   4 sınıf öğrencilerinin mantarlarla sürekli ilgilendiğini ifade eden Okul Müdürü Münir Yüksel, öğrencilerin mantar alanındaki ısı değişimini, nem oranı sürekli takip ederek mantarı aslında öğrencilerin yetiştirdiğini ifade etti.Okul öğrencileri de okulda bir şeyler üretmenin çok güzel olduğunu ifade ederek, mantar yetiştiriciliğini ailelerine anlattıklarını dile getirdiler.  

etiketler

Benzer Haberler