• Çarşamba Radyo Televizyon A.Ş.

  • Her Gün Yeni Yerel Haber

Facebook Twitter rss

HABER

"Salıpazarı" HK Tekstilde 400 İşçi Açıkta Kaldı

Cuma, Eylül 9, 2016 - 20:15

Salıpazar HK Tekstilde 400 İşçi Açıkta Kaldı

        "Salıpazarı" HK Tekstilde 400 İşçi Açıkta Kaldı

   FETÖ/PDY soruşturması çerçevesinde  Salıpazarı ilçesinde bulunan HK tekstil fabrikasının sahibi göz altına alınmıştı. Yaşanan tutuklama kararının ardından ekonomik sıkıntılar yaşadığını iddia ederek fabrikada bulunan 380 çalışanı ücretsiz izine çıkarma kararı alan fabrika yönetiminin, kararı işçilere tebliğinin arından işçiler fabrika önünde eylem yaptı.Eylem sırasında zaman zaman arbede yaşandı.

   Fabrikadan ücretsiz izine çıkarılmak yerine işten ayrılmak ve işsizlik maaşına başvurmak isteyen işçiler bu konuda fabrika önünde bir araya geldi. Fabrikada maaş alacaklarının kaldığını ve işten çıkarılma ile alakalı tazminatlarını alarak fabrikadan ayrılmak istediklerini belirten işçiler bu konuda yetkililerden yardım istedi.

   Salıpazarı Belediye Başkanı Halil Akgül , “İlçemizde mülkiyeti belediyemize ait olan bir tekstil fabrikasının sahibi Hüseyin Karaman FETÖ soruşturması kapsamında tutuklu olduğu için mülkiyeti belediyemize ait yer ile alakalı sözleşmemizi tek taraflı olarak fes edildi. Akabinde encümen kararı ile buradaki firma yetkililerine tahliye ile alakalı olarak yazı gönderdik ve 1 ay süre verdik. Fabrikanın çalışma durumu olmamasından kaynaklı burada işe son verildi. Burada çalışan 400 işçi kardeşimiz var. Bunlarında mağdur olmaması için Sosyal Güvenlik Kurumumuz, İŞKUR ve kaymakamımız ile birlikte istişare yapılarak bu kardeşlerimizin nasıl bir yol izlemesi gerektiğini konuştuk. Çalışan kardeşlerimizin bu gün itibari ile çıkışları verilecek ve işsizlik maaşından faydalanması sağlanacak. Maaşlarının bir kısmı ödenmemiş ve ayrıca kıdem tazminatları var. Bunlarla alakalı burada çalışan arkadaşlarımız hukuki bir süreçle ne gerekiyorsa onu yapacaklar". Şeklinde konuştu.

   Çalışanların tazminatlarının ödenip ödenmeyeceği konusu belirsizliğini korurken,fabrika önünde bekleyen işçiler dönem dönem fabrika yönetimi ile gerilimler yaşadı.İşçilerin tuttuğu avukatın fabrikaya gelmesi ile birlikte işçiler çıkışlarını almaya başladılar.

etiketler

Benzer Haberler