• Çarşamba Radyo Televizyon A.Ş.

  • Her Gün Yeni Yerel Haber

Facebook Twitter rss

HABER

MHP Samsun Milletvekili Erhan Usta Çarşamba da Referandum Çalışması Yaptı

Salı, Mart 21, 2017 - 15:45

MHP Milletvekili Samsun Erhan Usta Çarşamba da Referandum Çalışması Yaptı

         MHP Samsun Milletvekili  Erhan Usta Çarşamba da Referandum Çalışması Yaptı

   İlçede ziyaretlerine ilk olarak Çarşamba-Ayvacık minibüs durağıyla başlayan Erhan Usta burada durak çalışanı esnaflar ile bir araya geldi. Erhan Usta buradaki ziyaretinin ardından Çarşamba Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifini ziyaret etti. Burada çeşitlik esnaf odaları başkanları ile bir araya gelen Usta, oda başkanlarının sorunlarını dinledi.

   Son dönemde KOSGEP üzerinden verilen kredilerle alakalı Oda başkanlarının şikayetlerini dinleyen, Erhan Usta, Oda başkanlarının verilen kredilerle alakalı olarak bankaların esnafların sicilleri ile alakalı olarak kredilerden yararlanamadıkları ve bu konuda çalışma yapılmasını istediler. Erhan Usta konuyu meclis gündemine taşıyacağını iletti.

   Erhan Usta buradaki ziyaretinin ardından Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odasını ziyaret ederek Oda Başkanı Ahmet Yılmaz ve Yönetim Kurulu üyeleri ile bir araya geldi. Erhan Usta, burada oda üyelerine yönelik yaptığı konuşmada, parlamenter sistemin çalışmadığını ifade etti. Erhan Usta, MHP olarak referandumda evet demelerine ilişkin yaptığı açıklamada, “Biz MHP olarak, özelikle 2011-2012 yıllarından itibaren yürütülen anayasa tartışmalarında anayasanın ilk 4 maddesi dediğimiz, yani devletin temel niteliklerini belirleyen, milli devlet-üniter devlet yapısını belirleyen konularda bizim dışımızdaki siyasi partilerde hemen hemen bir uzlaşı vardı. Bunların değiştirilmesine ilişkin. Anayasanın Türkçe eğitim ile alakalı 44. Maddesi, 66 maddesi vardır, Türk vatandaşı tanımı vardır orada. Türkiyeli diye bir tanım getirilmeye çalışılıyordu. 120 maddede federasyona, yani mahalli idarelerle ilgili maddedir. Oradaki değişikliklerle de federasyona kapı açılacak değişiklikler gündemdeydi hep. Bu anayasa değişikliği bu tartışmaların hepsini gündemden kaldırıyor. Biz Milliyetçi Hareket Partisi olarak en önem verdiğimiz konu bu. Milli devlet, üniter yapı ile ilgili veya Türk vatandaşlığı tanımı ile ilgili, Türkçe ’den başka bir eğitim dilinin kabul edilmemesi ilgili, geçmişte yapılan ve bizim dışımızdaki siyasi partilerin de meylettiği o endişelerin sıkıntıları tamamen ortadan kaldıran, onların hepsini garanti altına alan. Onlarla ilgili olumsuz hiçbir şey içermeyen bir değişiklik.” Şeklinde konuştu.

   Erhan Usta, Türkiye’nin 82’den beri bir yönetim tartışması içinde olduğunu bu referandum sürecinin arından ardından bu tartışmaların da artık son bulup Türkiye’nin önüne bakması gerektiğini ifade etti.etiketler

Benzer Haberler