• Çarşamba Radyo Televizyon A.Ş.

  • Her Gün Yeni Yerel Haber

Facebook Twitter rss

HABER

"Bu Bir İlk" Çarşamba Gökçeçakmak Ortaokulu.Köy Okulunda Bilim Fuarı

Perşembe, Mayıs 26, 2016 - 15:00

Çarşamba Gökçeçakmak Ortaokulu Köy Okulunda Bilim Fuarı

        "Bu Bir İlk" Çarşamba Gökçeçakmak Ortaokulu.Köy Okulunda Bilim Fuarı

   Çarşamba Gökçe Çakmak Köyü Ortaokulu Türkiye’de bir ilke imza attı. Tamamı robot projelerinden oluşan Türkiye’de bir köy okulunda ilk defa düzenlenen ve TÜBİTAK tarafından desteklenen proje ile bir köy okulunda ilk robotik bilim fuarı açılmış oldu.

   Onlarca robot ve projenin yer aldığı fuarda öğrenciler gelen davetlilere robotlarının hünerlerini anlattı. Çiçek sulayan, balon patlatan, iz takip eden ve daha birçok farklı özelliklere sahip olan robotları nasıl tasarladıklarını ve ne amaçlı kullanılabileceğini gelen davetlilere anlatan öğrenciler, davetlilerden tam puan aldı.

     

   Okulun Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Akarcan Çakır, projelere öncülük yaparken, yaptıkları çalışmalarla ilgili açıklamasında, “Robotik bir fuar düzenlemeye karar verdik. Bu süreçte herkes projelerin bir yerinden tuttu. Bu süreçte öğrencilerimize başarısızlığın bin farklı yolunu da görmüş oldu.  Projemizde 55 öğrenci ve okulun bütün öğretmenleri destek oldu. Robotlar şöyle, bir tane robot yapılınca başka biri bizde yapabiliriz dedi ve ortaya bu fuar çıktı.  Sonraki sene daha profesyonel şeyler yapmayı planlıyoruz.” Şeklinde konuştu.

   Köyden de çok ilginç tepkiler aldığını ifade eden Akarcan Çakır, köylülerin kendisinden fındık toplayan, ot biçen robotlar istediklerini söyledi.

     

   Çarşamba İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Özdemir de fuarda yer alan robot projelerini inceledikten sonra yaptığı açıklamada, “Bu okulumuz, robotlarla ilgili yaptığı çalışmalarda ön plana çıktı. Buranın köy okulu olması yapılan çalışmaları daha da kıymetli hale getiriyor. Biz imkanları ya da imkansızlıkları şehir ya da köy diye ayıramıyoruz. Dağ başında taşıma merkezli bir okulumuzdaki öğretmen ve öğrencilerimizin özverili çalışmalarından kaynaklı kutluyorum. Öğrencilerimizin bu gibi çalışmalar içinde yer alması akademik alanda da başarısını olumlu yönde etkiliyor. Gerek TEOG ve diğer sınavlarda bu gibi projelere ağırlık veren okullarımızda daha iyi bir başarı ortalaması olduğunu görüyoruz” şeklinde konuştu.

      

 

etiketler

Benzer Haberler