• Çarşamba Radyo Televizyon A.Ş.

  • Her Gün Yeni Yerel Haber

Facebook Twitter rss

HABER

"Aşağı Dikencik Köyü" Çarşamba da Dane Mısır Hasadı Sorunlarla Başladı

Salı, Ekim 4, 2016 - 14:15

Çarşamba da Dane Mısır Hasadı Sorunlarla Başladı

       "Aşağı Dikencik Köyü" Çarşamba da Dane Mısır Hasadı Sorunlarla Başladı

      Çarşamba da toplam 1500 dekar alanda ekili dane mısır hasadı başladı.

   Çarşamba Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Osman Akman ve Çarşamba Ziraat Odası başkanı Muammer Aydemir hasat yapılan dane mısır tarlasını ziyaret ederek incelemede bulundu.Osman Akman ziyarette yaptığı açıklamada, “ovada 1500 dekar alanda dane mısır yapılıyor. Üreticimiz bu mısırı yem sanayisinde kullanıyor. Bu gün yaklaşık 300 dönümlük bir arazide tane mısır üretimi yapan bir çiftçimizin tarlasında bulunuyoruz. Bu gibi ürünlerin ovamızda dikimi arttırmak için çalışmalar yürütüyoruz. Bu çiftçimizi de çevresinde dikili fındık bahçelerine rağmen bu kadar geniş bir arazide üretim yaptığı için kutluyorum” şeklinde konuştu.

 

   Tarlasında Hasat yapılan Ahmet Çubuk, “bu tarlamız 300 dönüm. Bu yıl 300 tona yakın dane mısır almayı düşünüyoruz. Geçtiğimiz yıla göre ürün kaybı yaşadık. Bu yıl bölgemizin çok yağışlı olması ve DSİ tarafından açılan drenaj kanallarının yetersiz kalması nedeniyle arazimiz su altında kaldı. Ürün kaybı yaşadık. Mısır bölgemizde çok dikilen bir ürün ama bir kötü haber daha aldık. Ton başına aldığımız 40 lira destek 20 liraya indirilmiş. Ürünün kendisi de para etmiyor zaten bu konuda tarım bakanlığından destek istiyoruz” şeklinde konuştu.

   Bu arada prim desteği verilen ürünle arasında Prim desteği düşen tek ürün dane mısır oldu. Dane Mısır'a geçtiğimiz yıl 4 krş destek verilirken, bu destek 2016'da 2 krş'a düşürüldü.

                       

etiketler

Benzer Haberler