• Çarşamba Radyo Televizyon A.Ş.

  • Her Gün Yeni Yerel Haber

Facebook Twitter rss

HABER

Zaferin 95. Yılı

Salı, Ağustos 29, 2017 - 12:45
Zaferin 95. Yılı

                                                    30 AĞUSTOS 2017 ZAFER BAYRAMI 

                                      BU MİLLET, BU VATAN SANA MİNNETTARDIR ATAM

   Samsun Atatürkçü Düşünce Derneği  yayınladığı mesajla 30 Ağustos Zafer Bayramını kutlayarak vatandaşları 30 Ağustos Çarşamba günü Saat 19.00'da da DSİ önünden başlayacak '' Zafer Fener Alayı''na davet etti.

   Bugün İstiklalimize kavuştuğumuz o mutlu günün, 30 Ağustos zaferimizin 95’nci yıldönümüdür, tüm Ulusumuza kutlu olsun. Bundan yaklaşık bir asır önce; Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve dava arkadaşlarının güzel Samsun’umuzdan, sadece Büyük Türk Milletine güvenerek, ‘’Bağımsızlık benim karakterimdir’’ diyerek başlattığı o kutlu yürüyüş, vatanımızı işgal eden düşmanın, 30 Ağustos 1922’de Egenin serin sularına dökülmesiyle sonuçlanmış devletimizin kuruluş temelleri daha o günden atılmıştır.

                30 Ağustos; şanlı bayrağımızın indirildiği yere, İzmir’de yeniden göndere çekildiği, Türk Milletinin Gazi Paşasına, Gazi Mustafa Kemal Paşanın da Türk milletine minnettar olduğu bir zafer günüdür.

   Büyük Türk Milletinin tarihi nice zaferlerle doludur. Mohaç’ta bizimdir, Malazgirt’te bizim. Bizans’ın diz çöktüğü İstanbul’un fethi de bizimdir, Çanakkale’de bizim. Sakarya’da bizimdir. Dumlupınar da, Büyük Taarruzda bizim. Böylesine önemli zaferlere imza atan ceddimizi, bu büyük zaferlerimizi kim göz ardı edebilir ki?

                Tarih, vicdanımıza kazınan olayların hafızasıdır. Tarihi gerçekleri yok sayanlara, görmezden gelenlere en çarpıcı yanıtı, yine tarihin şaşmaz adaleti verir. O nedenle bugün dahi bulunduğu görevleri, böylesine büyük bir devlette yaşamayı o büyük insana borçlu olan kimilerine, ona ve eserlerine saldıranlara; bu gerçekleri görmelerini, okumalarını, hiçbir şekilde siyasi malzeme yapmamalarını bir kez daha önemle hatırlatırım.

                Unutulmasın ki Atatürk; mükemmeliyeti arayan bir dünya lideri, Atatürkçülük ise Türk toplumunu o hedefe ulaştıracak zihniyet ve eylemin kavramsal ifadesidir.

                O; emperyalizme karşı ilk kurtuluş savaşını veren, bunu başaran, bütün mazlum halklara ilham kaynağı olan bir komutan, ulusal bir kahraman, bir devlet adamıdır.

                O; kimliği, inancı ne olursa olsun, bu son vatanımızda, Türkiye Cumhuriyetini kuran halka ‘Türk Milleti’ denir nitelendirmesiyle, bizleri ümmet olmaktan millet olma vasfına taşıyandır.

                O; 4000 yıllık tarihimiz boyunca, hiçbir zaman esarete boyun eğmeyen Türk Milletinin vatanına, bayrağına, ulvi değerlerine, örf ve geleneğine olan sadakatine güvenen, bu değerler manzumesinin öz kaynağını öne çıkararak, bu özelliklerimizi tarih sayfalarına bir kez daha not düşendir.

                O; her karışı işgal edilen, çöken bir imparatorluktan, paramparça olan vatan coğrafyamızda; halk egemenliğine, hukukun üstünlüğüne dayanan çağdaş, laik ve demokratik bir devlet kuran, tarihin ender kaydettiği büyük bir devrimcidir.

                İşte o nedenledir ki; 30 Ağustos tarihi; her yanı düşmanlarımız tarafından işgal edilmiş vatan topraklarımızın, yüzbinlerce vatan evladımızın canı ve kanı pahasına yeniden kazanıldığı, muzaffer ordularımızın Ay Yıldızlı Al Bayraklarımızı göndere çektikleri, istiklalimizi kazandığımız dönemin başladığı tarihtir. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve dava arkadaşları olmak üzere; bu uğurda hayatlarını seve seve feda eyleyen şehitlerimizi, canlarını hiçe sayan gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum.

   Geçen sene Milli Savunma Bakanı, ''bayram kutlaması 15 Temmuz sonrası travma olacak'' demişti. Bu sene OHAL dendi, güvenlik dendi. Ama biz '' Bu Vatan, Bu Millet Sana Minnettardır ATAM'' diyerek yine Anıtta ve meydanlarda olacağız.

                30 Ağustos Çarşamba günü tüm Vatanseverleri bu amaçla; Saat 10.30 Onur Anıtına Çelenk sunumuna; Saat 19.00'da da DSİ önünden başlayacak '' Zafer Fener Alayı''mıza davet ediyoruz. Bayrağını al sende gel. Gün birlik ve beraberlik günüdür.

                Bu gerçek hiçbir zaman değişmeyecek, böylesine önemli bir günü görmezden gelenlere, türlü gayretlerle bu zaferimize dudak bükmeye çalışanlara; tarihi gerçekler, Atatürkçü düşünceye ve Atatürk’ümüze sahip çıkmaya devam milyonlar her 30 Ağustos’ta gereken cevabı verecektir. Vatan onlara minnettardır.  

 

Dr. Işık Özkefeli

A.D.D Samsun Şube Başkanı

etiketler

Benzer Haberler