• Çarşamba Radyo Televizyon A.Ş.

  • Her Gün Yeni Yerel Haber

Facebook Twitter rss

HABER

Anadolu Ajansı Yayınladığı Yıllıkta Atatürk'ün Ölüm yıldönümüne Yer Vermeyice ADD Kınadı

Cuma, Şubat 17, 2017 - 19:45
Anadolu Ajansı Yayınladığı Yıllıkta Atatürk'ün Ölüm yıldönümüne Yer Vermeyice ADD Kınadı

     Anadolu Ajansı Yayınladığı Yıllıkta Atatürk'ün Ölüm yıldönümüne Yer Vermeyice ADD Kınadı

   Atatürkçü düşünce Derneği Samsun Şubesi,Anadolu Ajansının yayınladığı yıllıkta Atatürk'ün ölüm yıldönümüne yer vermeyince;"Varlığını borçlu olduğu Mustafa Kemal Atatürk’e ve onun şahsında tüm Cumhuriyet değerlerine karşı gösterilen bu tavrı basit bir vefasızlık olarak görmüyor, bununda ötesinde kendisini inkâr ve ihanet olarak değerlendiriyoruz".Diyerek kınadı.

   Türkiye Cumhuriyeti tarihi ile âdete özdeşleşen, Milli mücadelenin ve kurtuluş savaşımızın her devrine tanıklık eden, bizzat Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatları ile kurulan Anadolu Ajansının yayınladığı yıllıkta Ulu önder Atatürk’ün ölüm yıldönümüne yer verilmemesini esef ve nefretle kınıyoruz.

   Son 12 yıl içinde aynı diğer devlet kurumları gibi bağımsız ve tarafsız yapısından hızla ve keskin bir şekilde kopan, mevcut iktidar ve onun siyasi anlayışı paralelinde haberler yapmayı kendine görev edinmiş Anadolu Ajansı’nın bu uygulamasını mevcut iktidarın siyasi duruşunun bir yansıması olarak görüyoruz.

   Varlığını borçlu olduğu Mustafa Kemal Atatürk’e ve onun şahsında tüm Cumhuriyet değerlerine karşı gösterilen bu tavrı basit bir vefasızlık olarak görmüyor, bununda ötesinde kendisini inkâr ve ihanet olarak değerlendiriyoruz.Milletimizin hızla kutuplaştığı, birbirinden uzaklaştığı şu kritik günlerde bu köklü Cumhuriyet kurumunun ortak değerlerimize daha fazla önem ve hassasiyet göstermesini beklemenin bir hayal olduğunu da ne yazık ki biliyoruz.

   Halen süren Anayasa ve Referandum kampanyalarında, özellikle muhaliflerin tehdit, baskı ve saldırılara uğraması gibi olayların haberlerini yapmayan Anadolu Ajansı’nın seçim sonuçlarının kamuoyuna ulaştırılmasındaki tarafsızlığı da şüphelidir, şaibelidir.

   Bu vesile ile daha öncede kamuoyuna duyurduğumuz gibi ADD olarak bu referandumda tavrımız belli ve HAYIR’ dan yanadır. Ne mevcut iktidarın yaftalamaları, ne mafya bozuntularının tehditleri, nede elleri satırlı, sopalı yandaşların saldırıları bizleri korkutamayacaktır. Dolayısıyla oy verme döneminde Anadolu Ajansının yaptığı haberlerin ve çalışmaların yakın takipçisi olacağımızdan da kimsenin kuşkusu olmasın

   Bir Cumhuriyet Kurumu olan AA’dan sorumlu olan Devlet Bakanlığından;  97 yıllık bu kuruma olan güvenimizi yok eden, aymazlık ve hıyanetten içinde olan sorumluların bulunarak hesap sorulmasını, mevcut yıllığın toplatılmasını ve gerekli düzeltmenin bekliyoruz.

   Anadolu Ajansı yöneticileri; kuruluş değerlerini hatırlamalarını, Milli mücadele döneminde İstanbul gazetelerinin gösterdiği teslimiyetçi tutuma özdeş olarak yaptıkları habercilik ve çalışmalardan bir an evvel vazgeçmeleri hususunda uyarıyoruz.

    Dr. Işık ÖZKEFELİ:ADD Samsun Şube Başkanı

etiketler

Benzer Haberler