• Çarşamba Radyo Televizyon A.Ş.

  • Her Gün Yeni Yerel Haber

Facebook Twitter rss

HABER

ADD;Yaşamın Her Alanında Mücadele Veren Kadınlarımıza Selam Olsun

Salı, Mart 7, 2017 - 13:15
ADD;Yaşamın Her Alanında Mücadele Veren Kadınlarımıza Selam Olsun

         ADD;Yaşamın Her Alanında Mücadele Veren Kadınlarımıza Selam Olsun

   Samsun Atatürkçü Düşünce Derneği 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle bir basın açıklaması yayınlayarak;Biz Atatürkçü Türk Kadınları olarak iyi biliyoruz ki;Kadın hakları için verilecek mücadele, laik, demokratik Türkiye Cumhuriyeti’ni sonsuza kadar yaşatma mücadelesinden ayrı değil, eşdeğerdir.Dedi.

Türkiye’nin her köşesinde, Cumhuriyet kazanımlarını savunan, vatanına, toprağına, dağına-taşına, suyuna-ormanına sahip çıkan, yaşamın her alanında mücadele veren tüm kadınlarımıza selam olsun.

Kadınların emeğinin ve bedeninin sömürüsüne karşı yaşamlarına mal olan direnişlerinin 160. yılı bugün. 

Ne kadınlar sustu, ne de “erkek iktidarlar” kadınların eşitliğini kabul etti.

Kadına yönelik şiddet, göstermelik yasa ve uygulamalarla devlet tarafından da olağanlaştırılmaya çalışıldı. Kadınlar güldüğü için, ayrıldığı için, çalışmak istediği için yani kendi kararlarını vermek istediği için üstelik en yakınındaki erkekler tarafından öldürüldü,  eziyet gördü; bu şiddet hala devam ediyor.

Ne yazık ki ülkemizde kadınlarımızın büyük bir kısmı hala ne eşini seçebiliyor, ne işini ne de ülkesini yönetecek kişileri... Ama babasının kızı, kocasının karısı, çocuklarının annesi olmaktan sıyrılıp “kendisi” olmayı başarabilmiş kadın sayısı o kadar az ki... Pek çoğu hala “saçını süpürge yapmanın” en büyük erdem olduğunu sanıyor.

                      

Hala gerideysek; hala eşit değilsek, hala öldürülüyor, tecavüze uğruyor, emeğimizin karşılığını alamıyorsak; sesimizi yükseltmek, duyurmak için güçlerimizi birleştirmek için elbette HAYIR diyeceğiz.

Atatürk Devrimleri ile Cumhuriyetin özgür birer yurttaşı olan biz kadınları yeniden evlere kapatıp karanlığa mahkûm edemeyeceksiniz. ! Çünkü biz kadınlar Cumhuriyet Devrimlerinin güvencesiyiz. Laikliğin güvencesiyiz. Eşitçe ve onurlu bir yaşam sürmenin güvencesiyiz. Toplumun güvencesi Kadınlar olarak Hayırımızı da anlatmaya devam edeceğiz.

Gericiliğin dayanağı olan emperyalizm, Kurtuluş Savaşında cepheye koşan, Cumhuriyet Devrimini omuzlayan, büyük emekçi eylemlerin içinde olan, Cumhuriyet mitinglerini örgütleyen, şeriata karşı kadın yürüyüşü düzenleyen, gezide biber gazına-tomaya göğüs geren, Artvin’de yeşiline sahip çıkan kadınlardan bugün ‘’VATAN SAĞOLSUN’’diyen şehit analarından korkmaktadır.

 Bu toprağı vatan yapan, kadını ve erkeğiyle Büyük Türk Milletidir! Kadınlarımız Korunmak ve temsil edilmek için iltimas dilenmiyor. İnsan olmaktan gelen hakkı aramak için cinsiyetin önemi yoktur, bunun için birlikte mücadele edeceğiz. Biz Atatürkçü Türk Kadınları olarak iyi biliyoruz ki; Kadın hakları için verilecek mücadele, laik, demokratik Türkiye Cumhuriyeti’ni sonsuza kadar yaşatma mücadelesinden ayrı değil, eşdeğerdir.

8 Mart 1857 günü Amerika’da hayatlarını kaybeden 129 dokuma işçisi kadınları, Kurtuluş Savaşımızda cephe ve cephe gerisindeki Kuvay-i Milliye kadınlarımızı, Aydınlanma mücadelesinde katledilen Bahriye Üçok ve nice kadınları ve toplumsal şiddetin kurbanları olan kadınlarımızı rahmetle anıyor; önlerinde saygıyla eğiliyoruz.

Tüm kadınlarımıza ayrımcılık, haksızlık, yoksulluk, ,cinsel sömürü, şiddet ve baskıdan uzak çağdaş bir yaşama kavuşma direncini HAYIR ile dilerken; Emeğe saygı duyan, mücadeleye ONUR diyen herkesin “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü” kutlu olsun diyorum…

DR. IŞIK ÖZKEFELİ: ADD Samsun Şube Başkanı

 

etiketler

Benzer Haberler