• Çarşamba Radyo Televizyon A.Ş.

  • Her Gün Yeni Yerel Haber

Facebook Twitter rss

HABER

"12 Bin Ceviz Fidesi" Samsun Büyükşehir Belediyesinden Çiftçiye Destek

Salı, Kasım 22, 2016 - 13:45
"12 Bin Ceviz Fidesi" Samsun Büyükşehir Belediyesinden Çiftçiye Destek

         "12 Bin Ceviz Fidesi" Samsun Büyükşehir Belediyesinden Çiftçiye Destek

            BÜYÜKŞEHİR’DEN ÇİFTÇİLERE 12 BİN CEVİZ FİDESİ

    Kırsal kalkınma yatırımları kapsamında ilçelerde tarımsal ve hayvansal gıda üretimini ve istihdamı artırmaya ve geliştirmeye yönelik çalışmalarını sürdüren Samsun Büyükşehir Belediyesi, yeni bir destekte daha bulundu. Belediye, çiftçilere bu kez de son yıllarda ekonomik değeri ve kazancı giderek artan ceviz fidesi dağıttı.

     İlçelerdeki tarım ve hayvancılığa büyük önem veren Samsun Büyükşehir Belediyesi, geçen yıl çiftçilere tohum, yem ve ana arı dağıtmıştı. Belediye, desteklerine bu sene de devam ediyor. Çiftçilere büyük mali külfet getiren ve üretimlerini zorlayan konularda elini taşın koyan Büyükşehir Belediyesi Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı, destek mekanizmasına da yeni düzenleme getirdi. Başkanlık, kırsal kalkınmaya ilişkin çeşitli hizmet ve desteklerini bundan böyle gelişimini topraktan sağlayan, bilinçli üretim yapan,  hevesli ve profesyonel çiftçilere verecek. Kriterlere uymayan çiftçilerin yaralanamayacağı yeni destek sisteminde Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlükleri ise kontrolör vazifesi görecek.

              

    Yeni destek sistemini Türkiye üretiminin tüketimi karşılayamadığı ceviz ile başlatan Samsun Büyükşehir Belediyesi Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı, kriterlere uyan çiftçilere değeri 200 bin lira olan ceviz fidesi dağıttı. Ladik’te bin, Kavak’ta bin 500 ve Asarcık’ta 2 bin 500 adet fide dağıtan Daire Başkanlığı, Canik, Atakum, Bafra, Alaçam ve Yakakent dahil toplamda çiftçilere 12 bin adet ceviz fidesi hibe edecek. 

    Çiftçilerin geliri artırmak isteyen Samsun Büyükşehir Belediyesi, mevsimsel koşullar bakımından üretimi için son derece müsait olan Samsun’daki tarım arazilerinde ceviz üretimini artırıp ithalatın azaltılmasına katkıda bulunmayı hedefliyor. Bu amaçla Balıkesir-Bandırma’dan getirtilen 12 bin adet ‘Chandler’ cinsi aşılı köklü anaç yabani ceviz fidesi dağıtımına Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı, güney ilçelerinden başladı.

                

    Ladik, Kavak ve Asarcık’taki fide dağıtımına Ladik Kaymakamı Mustafa Temiz, Kavak Kaymakamı Mevlüt Şekerci, Asarcık Kaymakamı Hüseyin Tutuş, Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, Kavak Belediye Başkanı İbrahim Sarıcaoğlu, Kırsal Kalkınma Daire Başkanı Mehmet Akif Özdemir, ilçe tarım müdürleri ile ceviz üreticileri katıldı. Fidelerini alan ceviz üreticileri, destekten dolayı Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti.

    Dağıtım töreninde konuşan Kavak Kaymakamı Mevlüt Şekerci, “Kırsal kalkınmayı desteklemek adına Büyükşehir Belediyemiz, tarım ve hayvancılığa büyük önem veriyor. Geçen yıl gübre, tohum, polen ve ana arı dağıtmışlardı. Bu sene de ceviz fidesi dağıtıyorlar. Ellerinden gelen tüm katkıyı vermeye çalışıyorlar. Ceviz son zamanlarda çok fazla alınıp satılan, piyasada önemli yer bulan, besin değeri açısından da faydalı bir ürünümüz. Yeteri kadar üretilmediği taktirde ithal de edilen bir ürünümüz. Vatandaşımızın, üreticilerin kırsalda kalmasını istiyorsak, şehirlere göç etmesini istemiyorsak gelir elde etmesini sağlamak zorundayız. Ceviz de çiftçimize ek gelir sağlayacak önemli bir ürün. Bir aileyi rahatlıkla geçindirecek bir ürün. İnşallah verim alırsınız. Hayırlı olsun.” dedi.  

                

etiketler

Benzer Haberler